W ostatnich latach do banków i firm pożyczkowych w Polsce napływało regularnie tysiące wniosków o wsparcie finansowe. Bieżący rok pokazał jednak, że tendencja ta może niebawem się odwrócić. Ze względu na narastający kryzys finansowy, coraz więcej osób rozważa porzucenie swoich planów kredytowych, ponieważ wydaje im się to zbyt ryzykowne. Czy rzeczywiście posiadanie pożyczki lub kredytu w dobie szalejącej inflacji ma wyłącznie negatywne skutki?
Wysoka inflacja w Polsce – najważniejsze informacje
Do 2020 r. Polska mogła poszczycić się zarówno niskim odsetkiem bezrobocia, jak i stosunkowo niewielką inflacją, co oznaczało, że krajowa gospodarka znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju. Niestety stabilność została zaburzona przez pandemię oraz wojnę za wschodnią granicą. Zmiany te odczuliśmy w naszych portfelach.
W marcu 2020 r. Polacy przeżyli pierwsze załamanie gospodarcze od ponad dekady, które wywołane zostało ogólnoświatowym lockdownem. Z powodu pandemii COVID-19 zamknięto centra produkcyjne, przestrzenie biurowe czy sklepy. Wiele firm stanęło wówczas na skraju bankructwa, co zaniepokoiło rząd, ponieważ krajowe PKB w większości uzależnione jest od sprawnego funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw. Zdecydowano o ratowaniu biznesu poprzez tzw. tarcze antycovidowe, co przyczyniło się do dodruku pieniądza i interwencyjnego wpompowania go w rynek. Sytuacja utrzymywała się przez ponad 2 lata, więc transz wsparcia było kilka.
Niedługo po zażegnaniu kryzysu covidowego pojawił się temat wojny w Ukrainie. Również ta zapaść niosła bezpośrednie, negatywne skutki dla Polaków. Z jednej strony rosnące zagrożenie, a przez to większe wydatki sektorów państwowych, m.in. na obronność czy zakup broni, z drugiej natomiast wciąż zaostrzane sankcje gospodarcze, o których wiedziano, iż staną się bronią obosieczną, choć konieczne było ich wprowadzenie. Wspomniane kwestie wpłynęły na wzrost inflacji w kraju do ok. 17%, co sprawiło, że określa się ją mianem galopującej.
Inflacja a kredyt lub pożyczka – zalety i wady
Inflacja to zjawisko złe dla gospodarki, ale także dla przeciętnego Polaka, który często nie posiada dużych oszczędności i mierzy się z codzienną drożyzną zarówno w zakresie artykułów pierwszej potrzeby, jak i np. na rynku mieszkaniowym czy samochodowym. Czy takie realia nie są jednoznaczną przesłanką do odstąpienia od planów kredytowych?
W ubiegłych miesiącach Rada Polityki Pieniężnej kilka razy podniosła poziom stóp procentowych, co przyczyniło się do tego, że kredytobiorcy uiszczają dziś o wiele większe raty, niż na początku trwania umów bankowych. Nagły wzrost opłat sprawił, że wiele osób, które znajdowały się na końcu procedury kredytowej lub myślały o zaciągnięciu pożyczki, gwałtownie wycofało się ze swoich planów. Jak pokazują statystyki, było to jednak zjawisko krótkotrwałe, ponieważ po ustabilizowaniu się sytuacji, nadal bardzo wiele osób wnioskuje o wsparcie finansowe, choć z większą uważnością.
Polacy coraz częściej domagają się np. umów, które obejmują oprocentowanie stałe, a nie zmienne, a także chcą, aby bank zapewnił im możliwość ewentualnego, kilkumiesięcznego odroczenia rat bez konsekwencji. Część Polaków uważa również, iż obecna sytuacja to idealny czas na zadłużanie się, ponieważ oszczędności gromadzone i przetrzymywane na koncie i tak ulegają dewaluacji, dlatego lepiej pożyczyć środki i inwestować w ich spłatę, równocześnie posiadając już swój własny dom lub inne dobra stałe.
Gdzie najlepiej zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w czasie inflacji?
Wiesz już, z czego wynika wysoka inflacja w Polsce, a także jakie są plusy i minusy posiadania długu w obecnej chwili. Z pewnością zastanawiasz się teraz, gdzie najbardziej opłaca się zaciągnąć kredyt, gdy perturbacje gospodarcze wciąż trwają. Z pomocą przychodzą porównywarki kredytów online.
Najważniejsze, o czym musisz pamiętać podczas poszukiwania kredytu lub pożyczki w czasach galopującej inflacji, to fakt, iż produkt, na który się zdecydujesz musi odpowiadać Ci w 100%. Nie zgadzaj się na półśrodki i pierwszą z brzegu propozycję, ale dopytuj o szczegółowe warunki umowy i porównuj oferty ze sobą. Jeśli nie dysponujesz dużą ilością czasu, możesz skorzystać z pomocy porównywarki kredytów online, na przykład https://comparer.pl/. To bardzo proste. Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową porównywarki i wpiszesz w odpowiednie pola warunki pożyczki, które Cię interesują, a algorytm sam wyszuka najlepsze opcje dla Ciebie. Powodzenia!
1 komentarz “Czy pożyczka lub kredyt są bezpieczne w dobie szalejącej inflacji?”
Ja brałam pożyczkę w Eden Finance i jestem bardzo zadowolona – najlepsza firma pożyczkowa na rynku!