Robert Gwiazdowski napisał dla Interrii felieton na temat systemu emerytalnego w Polsce, zatytułowany „ZUS – piramida finansowa?”. Autor podkreśla, że obrońcy Konstytucji i praworządności oburzyli się, gdy Sławomir Mentzen nazwał ZUS piramidą finansową, jednakże post Mentzena zebrał kilka razy więcej wyświetleń i polubień niż wszyscy jego krytycy razem wzięci. Gwiazdowski zauważa, że ZUS faktycznie jest piramidą, ale nie finansową, lecz demograficzną.
Wpłaty obecnie wpłacających finansują wypłaty dla tych, którzy wpłacili wcześniej, a przymus uczestnictwa w systemie gwarantuje, że wpłacający będą. Jednakże, gdy wpłacających jest coraz mniej z powodu zmian demograficznych, taka piramida zbankrutuje. Ci, którzy mają płacić, mogą się z systemu “wypisać”, wybierając emigrację, co już wielu Polaków czyni.
“Czy zatem ZUS jest piramidą? Owszem jest. Tyko nie finansową, lecz demograficzną.”
Gwiazdowski zwraca uwagę na fakt, że w Polsce coraz więcej osób starszych bierze udział w wyborach, co sprawia, że demokratyczne państwo nie może pozwolić sobie na likwidację systemu emerytalnego. Zauważa on także, że państwo ma kilka sposobów na podtrzymywanie piramidy emerytalnej, takich jak podwyższenie wieku emerytalnego, zmiany algorytmu obliczania emerytur czy dokonywanie dopłat do systemu. Mimo że “system” oparty na składkach zbankrutował już dawno, ZUS ma wciąż pieniądze na wypłatę emerytur dzięki dotacjom z budżetu.
Gwiazdowski informuje, że w komentarzach w Internecie pojawiają się opinie, że sytuacja ZUS jest dobra, ponieważ w 2022 roku pieniędzy ze składek starczyło aż na 85% emerytur. Jednakże, jak zauważa autor, dziura w systemie nadal istnieje i będzie się powiększać w kolejnych latach, aż do roku 2060, kiedy to system ma się finansowo “bilansować”. Choć nasza emerytalna piramida może stać bez końca, to wysokość emerytur będzie coraz niższa w porównaniu do wynagrodzeń emeryta, które otrzymywał pracując, a stopa zastąpienia spadnie z 60% do 25%.
“Przymus państwowy gwarantuje, że są. Tylko jest ich coraz mniej – z przyczyn demograficznych.”
Autor kończy artykuł przestroga dla polityków, którzy powinni zająć się reformą systemu emerytalnego w Polsce i podkreśla, że nie warto kłamać sobie i Polakom na temat przyszłości systemu emerytalnego.
Autor wskazuje, że rozwiązaniem problemu systemu emerytalnego jest stworzenie opcjonalnego systemu emerytalnego, w którym obywatele mogliby dobrowolnie oszczędzać na swoją przyszłą emeryturę. W ramach takiego systemu obywatel miałby swobodę w wyborze, gdzie chce inwestować swoje oszczędności – na przykład w fundusze inwestycyjne lub obligacje skarbowe. Taki system istnieje już w wielu krajach na świecie i jest uważany za bardziej elastyczny i efektywny niż tradycyjny system emerytalny oparty na obowiązkowych składkach.
“Współczesne, demokratyczne państwo, w którym proporcjonalnie coraz więcej głosów w wyborach mają emeryci, nie może tego systemu zlikwidować i powiedzieć tym, którzy byli przez nie wcześniej zmuszani do płacenia, że im nic nie wypłaci.”
Autor zauważa również, że w Polsce już teraz istnieją pewne formy dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, na przykład Program PPK. Jednakże jego zdaniem, jest to zbyt mało, aby całkowicie rozwiązać problem systemu emerytalnego. Konieczne jest wprowadzenie bardziej elastycznego i opcjonalnego systemu, który pozwoli obywatelom na większą swobodę w zarządzaniu swoimi finansami.
“Czytam jednak w komentarzach onych wzmożonych, że sytuacja ZUS jest bardzo dobra. I tylko onuce straszą niepotrzebnie ludzi. Bo w 2022 roku pieniędzy ze składek starczyło aż (!) na 85 proc. emerytur.”
Na koniec autor podkreśla, że problem systemu emerytalnego dotyczy każdego obywatela, niezależnie od jego wieku czy statusu społecznego. Konieczne jest, aby wszyscy zaczęli myśleć o swojej przyszłej emeryturze już teraz i działać, żeby zapewnić sobie godne życie po zakończeniu kariery zawodowej. W przeciwnym razie, ryzyko ubóstwa w późniejszym życiu będzie znacznie większe.
Podsumowując, felieton Roberta Gwiazdowskiego dotyczy problemu systemu emerytalnego w Polsce i wskazuje na fakt, że obecny model oparty na obowiązkowych składkach jest systemem piramidy demograficznej, która w dłuższej perspektywie może prowadzić do katastrofy finansowej. Autor proponuje wprowadzenie bardziej elastycznego i opcjonalnego systemu emerytalnego, który pozwoli obywatelom na większą swobodę w zarządzaniu swoimi finansami. Warto zwrócić uwagę na fakt, że problem systemu emerytalnego dotyczy każdego obywatela i konieczne jest podjęcie działań już teraz, aby zapewnić sobie godne życie po zakończeniu kariery zawodowej.
“Ale dziura nadal była i trzeba ją było zasypać. A jako pesymista, czyli optymista lepiej poinformowany (łatwo sprawdzić dlaczego), pozwolę sobie na przestrogę, że w tym roku będzie gorzej niż w zeszłym. A w przyszłym gorzej niż w tym. I tak już co roku, aż do roku 2060.””Bo choć nasza emerytalna piramida może stać bez końca, to wysokość emerytur będzie coraz niższa w porównaniu do wynagrodzeń emeryta, które on otrzymywał pracując (stopa zastąpienia).”
- Płać i zyskuj! Bank Pekao S.A. nagradza płatności klientówKupowanie kojarzy Ci się jedynie z wydawaniem pieniędzy? A co, jeśli zyskasz coś przy okazji codziennych zakupów z Bankiem Pekao …
Płać i zyskuj! Bank Pekao S.A. nagradza płatności klientów Read More »
- Zakupy bez wyrzutów sumienia? Z płatnością odroczoną to możliwe!Trafiła Ci się świetna okazja, ale Twój budżet na niespodziewane wydatki w tym miesiącu już się wyczerpał? Płatność odroczona to …
Zakupy bez wyrzutów sumienia? Z płatnością odroczoną to możliwe! Read More »
- Nie ma takiego streamowania – grupa związana z pizzerią siłą i groźbą zmusiła nastoletniego streamera do wydania oświadczenia i przeprosin. Co na to Policja?Popularni influencerzy ujawnili w poniedziałek 15 kwietnia 2024 bulwersujące zdarzenie z niedzieli 14 kwietnia 2024. Nastoletni streamer podczas robienia live …
- Tylko kilka kroków dzieli Cię od tej innowacji! Cyfrowy obieg dokumentów w firmieChcesz poprawić efektywność swojej firmy i zadbać o poprawne zarządzanie dokumentacją? Przeczytaj porady na temat cyfrowego obiegu dokumentów i poznaj …
Tylko kilka kroków dzieli Cię od tej innowacji! Cyfrowy obieg dokumentów w firmie Read More »
- Donald Tusk odwołuje Jacka Protasiewicza po serii wpisów z Darią BrzezickąPo serii niedzielnych wpisów na portalu X Jacka Protasiewicza Premier Donald Tusk 15 kwietnia 2024 odwołał go ze stanowiska II …
Donald Tusk odwołuje Jacka Protasiewicza po serii wpisów z Darią Brzezicką Read More »
Źródło: https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-felieton-gwiazdowskiego-czy-zus-jest-piramida-tak-demografic,nId,6757017
3 komentarzy “Czy ZUS to piramida finansowa? Robert Gwiazdowski komentuje zarzut Sławomira Mentzena”
Zakład Usług Stalkerskich
Zakład Usług Stalkerskich
Zakład Usług Stalkerskich