środa 20 listopada 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Kryptowaluty dla początkujących, Bitcoin, Ethereum , Dogecoin, to wcale nie jest aż tak skomplikowane

2760 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Na wstępie zaznaczę, że materiał udostępniony został w celach edukacyjnych. Informacje zawarte w nim mają wyłącznie charakter ogólny i nie stanowią porady inwestycyjnej. Ocena wszystkich projektów jest subiektywna i nie ma na celu namawiania do zakupu którejkolwiek z nich. Pamiętaj, inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z możliwością utraty środków, zawsze inwestujesz na własną odpowiedzialność.

Parę lat temu jak Bitcoin kosztował 6 tysięcy polskich złotych, to śmiałem się „co za świry to kupują …” jak już kosztował 60 tysięcy dolarów amerykańskich, zacząłem sam bardziej interesować się Bitcoinem i tematyką kryptowalut.

Kryptowaluty – czyli w uproszczeniu to „pieniądze cyfrowe” oparte na odpowiednich kodach – łańcuchach, fachowo „blockchain”, które możemy kupić za waluty narodowe (fiat) jak dolary ,euro złotówki i inne choć same są niezależne od rządów, a następnie przesyłać je między swoim portfelami ,miedzy kontrahentami, płacić nimi, inwestować je itd.

Podstawowym celem powstania pierwszej faktycznie kryptowaluty Bitcoin przez, tu pseudonim: Satoshi Nakamoto, do dziś nie wiadomo czy to jedna osoba czy grupa osób, było stworzenie waluty, którą szybko i tanio można płacić, przesłać z jednego końca świata na drugi, bez pośredników takich jak choćby banki. Bez nadzoru i kontroli, więc i uzależnienia od rządów, polityków czyli zdecentraliozwane. Jednym słowem stworzenie „waluty wolności”.

Największe obecnie kryptowaluty to Bitcoin, Ethereum , ale obecnie na rynku jest około kilku tysięcy różnych „kryptowalut” alternatywnych do Bitcoina, nazywanych altcoinami.
Dla przykładu jedne z moich ulubionych to Tron, Dogecoin, PancakeSwap, TheterUS, każde z nich potocznie nazywane są kryptowalutami, choć poza możliwością płacenia nimi mają różne cechy czy zastosowania.

Często w dużym uproszczeniu tłumacząc komuś, totalnie nieobeznanemu, co to są kryptowaluty, przedstawiam je jako „funkcjonalne programy komputerowe” często o wielorakim zastosowaniu, żeby odbiorca zrozumiał, że to nie tylko właśnie wirtualna waluta, wymyślona od tak sobie, tylko żeby nią płacić, dlatego ich rozwój i popularność tak rośnie, choć samo powstanie Bitcoina faktycznie miało taki zamysł – czysto walutowy.

Bitcoin (BTC) – Pierwsza kryptowaluta ,wielu jej zwolenników uważa, że w przyszłości będzie pełniła funkcję wręcz „cyfrowego złota” – jej zastosowanie to płatności i akumulacja kapitału. Póki co jest nazywany ”królem kryptowalut”. Wielu zwolenników twierdzi, że osiągnie w najbliższym czasie wartość 100 tys. dolarów amerykańskich. Najwięksi z entuzjastów twierdzą, że w przyszłości może osiągnąć cenę nawet 250 tyś. – 500 tyś. dolarów amerykańskich (USD). Bitcoina pozyskuje się przez ”mining” – górnictwo – kopanie. Jego ilość jest ograniczona, przez co wydobycie jest coraz trudniejsze i bardziej kosztowne. Zakłada się, że do około 2140r. zostaną już” wykopane wszystkie dostępne Bitcoiny, między innymi tym faktem spowodowane są prognozy tak wysokich cen tego aktywa w przyszłości, które wtedy ma już być ”cyfrowym złotem”. Wycena na dzień pisania artykułu to 47,500 USD. Jak do tej pory osiągnął najwyższą wartość tzw. ATH w okolicach 64863 USD.

Ethereum (ETH) – Druga kryptowaluta pod względem kapitału. Jest bardziej funkcjonalna niż Bitcoin. To cała platforma, służąca nie tylko do płacenia, czy akumulacji kapitału. Służy do powstawania między innymi nowych krypto tokenów, które działają właśnie w sieci ethereum. Można na jej bazie tworzyć tak zwane tokeny niewymienne NFT – „sztuka cyfrowa”, ostatnio dynamicznie się rozwijająca. Dokładnie są to obrazy, różne motywy, zapisane w formie obrazów cyfrowych, które można sobie wyświetlić choćby na tablecie. Zastosowanie sieci ethereum ma wiele innych coraz to nowych zastosowań. Ether wydobywa się obecnie poprzez „mining” – górnictwo – kopanie, ale trwają prace nad zmianą tego procesu na tzw. „staking”, co mnie akurat cieszy. Jej wartość na dzień pisania artykułu to około 3120 USD. Zwolennicy przewidują w przyszłości wzrost ceny nawet do 10000 USD, jak do tej pory jej największa wartość ATH wyniosła w okolicach 4360 USD.

Tron (TRX) – kolejna z kryptowaluta w praktyce platformą wielu zastosowań, zdecentralizowany internet, którą darzę sympatią. Spowodowana jest ona tym, że przesyłanie jej jest wyjątkowo tanie, przez co wykonywać można nią wiele operacji jak to się potocznie mówi „za grosze”. Kryptowaluta ta, ma wiele innych zastosowań, niż tylko płacenie nią. Można ją pomnażać poprzez stakowanie. Jej wartość na dzień pisania artykułu to około 0,085 USD. Trudno przewidzieć jej przyszłą wartość, ale projekt ciągle prężnie się rozwija. Na jego bazie powstają również nowe krypto tokeny, więc można zakładać,że w niedalekiej przyszłości osiągnie cenę 1 USD a w dalszej przyszłości kilku dolarów. Jej najwyższa wartość do tej pory czyli ATH to okolice 0,30 USD

Dogecoin (DOGE) – kryptowaluta „pieseł” mem , powstała w zasadzie jako żart i służy w zasadzie praktycznie do płacenia. Kryptowlauta mem z logo psa rasy Shiba zaskarbiła sobie jednak dużą przychylność i sympatię społeczności krypto i stała się bardzo popularna. Kto kupił ją odpowiednio wcześniej, mógł zarobić na niej kilka tysięcy procent w bardzo krótkim okresie. Można ja wydobywać przez „mining – kopanie. Jej wartość na dzień pisania artykułu to około 0,29 USD. Najwyższa historyczna wartość ATH to okolice 0,7364 USD. Jej miłośnicy oczekują ,że osiągnie w przyszłości cenę 1 dolara amerykańskiego a może i nawet i 10 USD.

PancakeSwap (CAKE) – To moja ulubiona „kryptowaluta”, w praktyce to zdecentralizowana , niezależna giełda wymiany innych kryptowalut, tokenów, bezpośrednio między kontrahentami. Bardzo fajna platforma do zarabiania przez właśnie stakowanie tokenów CACE czy farmienie kryptowlut. Co ciekawe w procesie stakownia na tej platformie, można uzyskać jako wynagrodzenie inne kryptowaluty niż tylko CAKE. Wartość na dzień pisania artykułu to około 25 USD, natomiast jego ATH to 43,96 USD. Nie spotkałem się prognozą wartości na przyszłość, ale uważam ta kryptowalutę za niedoszacowaną. Biorąc pod uwagę jej zastosowanie i korzyści jakie przynosi , uważam,że w przyszłości i to wcale nie tak bardzo odległej cena 100 -110 USD byłaby zasadna.

TetherUS (USDT) – tzw. stablecoin, w założeniu jego wartość ma odpowiadać wartości Dolara Amerykańskiego 1:1, jego wartość ma minimalne wahania. Tę kryptowalutę nazywam „pośrednikiem” ponieważ stosowana jest ona najczęściej na giełdach do zakupu innych kryptowalut, po wcześniejszym nabyciu jej za dolary, euro czy złotówki.

Gdzie kupować kryptowaluty?

Istniej wiele giełd, kantorów, gdzie takich zakupów można dokonać. Ważne jest, żeby wybrać te sprawdzone, najpewniejsze. Z mojego doświadczenia najłatwiej, najwygodniej kupować kryptowaluty można przez konto Revolut, na polskiej giełdzie, choć znajdującej się obecne w Estonii – BitBay oraz obecnie uważanej za największą giełdę na świecie – BINANCE . Każde z tych miejsc ma swoje jakieś plusy i minusy, ale o tym będę pisał w kolejnym artykule. Tak czy inaczej zakupy przez te podmioty, łącznie z założeniem kont, wydają mi się dość łatwe i przystępne dla każdego, dodatkowo w każdym przypadku jest obsługa w języku polskim , oraz możliwe jest kupowanie również za pomocą polskich złotych.

Jak ktoś ma życzenie sobie założyć konto na BINANCE, może to zrobić przez ten link polecający https://accounts.binance.com/pl/register?ref=KR59EB87.

Zarabianie na kryptowalutach…

Oczywiście podstawową formą zarabianie na kryptowalutach jest zmian ceny, czyli krótka mówiąc, kupić tanio, sprzedać drogo. Z pewnością zaleta ułatwiającą zakup kryptowalut, jest fakt,że nie musimy kupować całej 1 cyfrowej monety, można kupować jej ułamek.
Czasami taki proces handlu może trochę potrwać , po kupieniu czas oczekiwania może być raz dłuższy raz krótszy, zanim krypto wzrośnie do ceny która, nas zadowoli, choć akurat rynek kryptowaluty charakteryzuje się póki co dużą zmiennością kursów, więc może to nastąpić akurat bardzo szybko, ale też należy się liczyć ze spadkiem wartości poniżej ceny zakupu. Wielu wytrawnych inwestorów, wręcz zakłada wieloletni okres od zakupu do sprzedaży. Takich inwestorów określa się mianem „Hodler”.

Niektóre kryptowaluty wydobywa się poprzez tak zwany „Mining” – górnictwo a precyzyjnie – kopanie, osoby zajmujące się tym procesem określa się mianem „górników”. Polega on na rozwiązywaniu coraz to bardziej skompikowanych obliczeń, zadań matematycznych. Proces jest praktycznie całkowicie zautomatyzowany, ale potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt. Do „kopania „ Bitcoina” akurat komputery z ogromną pamięcią w dodatku przez to bardzo prądożerne, ale już kopanie Dogecoina, można przeprowadzić w warunkach domowych, na komputerze dobrej klasy.

Nie wszystkie krypto wydobywa się przez „kopanie”, znaczna część zdobywana jest poprzez tzw. Staking. Polega to na tym, że kryptowaluty – tokeny które posiadamy użyczamy, „zamrażamy” na odpowiedniej platformie, giełdzie. Nasze Krypto wówczas używane jest do przeprowadzania pewnych operacji systemowych, pracuje dla nas, za co dostaje się wynagrodzenie najczęściej w krypto jakie ”zamroziliśmy”.
Jednym słowem nasze kryptowaluy się „rozmnażają”.
Dzięki temu ilość krypto w naszym portfelu rośnie. Często jest to nawet od kilkudziesięciu do kilkuset procent rocznie, sam proces stakownia jest bardzo prosty.

Co zrobić z posiadaną kryptowalutą? Gdzie trzymać ?

Osobiście uważam,że najlepiej inwestować – stakować, ale ogólnie jak każdą walutę, możemy i te przetrzymywać w portfelach, nawet jest tak zalecane przez specjalistów, dla większego bezpieczeństwa. Co w moim portfelu, to jest moje i zależne jest tylko ode mnie. Obecnie można sobie portfele zainstalować na komputery, są aplikacje Portfele w wersji na urządzenia mobilne jak choćby bardzo funkcjonalny Trust Wallet oraz występują portfele jako urządzenia fizyczne , przypominające Pendrive.


Ważne jest, aby przy każdym rodzaju portfela, zapisać sobie , najlepiej w kilku miejscach ale niedostępnych dla osób trzecich, tzw. „klucz” dostępu występujący przeważnie w postaci ciągu znaków, czy słów ustawionych w odpowiedniej kolejności, generowanych przy instalowaniu portfela . Dzięki niemu, możemy odtworzyć swój portfel na innych urządzeniach, jakby nam komputer uległ uszkodzeniu, czy zagubimy telefon. Utrata klucza, zapamiętać raczej się go nie da, może spowodować utratę dostępu do portfela, więc i faktycznie utraty naszych kryptowalut tam przechowywanych. Najlepsza metoda polecana, to zapisać sobie „klucz” na kartce papieru, i schować do przysłowiowej szuflady, w bezpiecznym miejscu. Ja osobiście posiadam kilka portfeli, a cześć aktywów trzymam na giełdzie Binance, na części tam zarabiam przez Staking. Zawsze byłem zwolennikiem dywersyfikacji.

Jak jest przyszłość kryptowalut ?

Jak zawsze w życiu bywa, są przeciwnicy i zwolennicy , w tej materii opinie również są podzielone.

Przeciwnicy twierdzą, że to „absurd” i prędzej czy później znikną, upadną, ich wartość spadnie do zera, że to bańki spekulacyjne, które w końcu pękną.

Twierdzą, że inwestowanie w krypto to głupota i sami „nie włożyliby w to ani centa”. Są kraje, które są wręcz wrogo nastawione do kryptowalut, choć są w zdecydowanej mniejszości. Zakazują operacji nimi instytucjom i przedsiębiorstwom. Wprowadziły również zakaz „kopania” Bitcoina na swoim terytorium, jak choćby Chiny.

Zwolennicy oczywiście propagują zdanie odmienne i są tacy co inwestują w kryptowaluty nawet miliardy dolarów – tak duże kwoty głównie instytucje finansowe. Faktem jest ,że popularność kryptowalut coraz bardziej rośnie. Coraz więcej banków zaczyna akceptować kryptowaluty, umożliwia inwestowanie w te aktywa. Coraz więcej podmiotów zaczyna akceptować jako formę płatności właśnie Bitcoina i inne cyfrowe waluty. Na świecie pojawia się coraz więcej Bitomatów, w których można wymienić Bitcoina i często również inne waluty cyfrowe. W Polsce jest ich obecnie około 50, taki znajduje się choćby we Wrocławiu w centrum handlowym Magnolia. Coraz więcej rządów zaczyna się przychylać tej formie przepływu kapitału, choć oczywiście marzy się im jak największa regulacja tej „branży”.

Salwador wprowadził wręcz Bitcoina jako prawny środek płatniczy w kraju. Kolejne kraje się nad tym poważnie zastanawiają , jak choćby Urugwaj, Brazylia…

W europie najbardziej przyjazne kryptowalutom kraje to Szwajcaria, Gibraltar, Malta. Wiele krajów pracuje już nad swoja cyfrową walutą narodową, ale te akurat będą raczej zależne, od danych rządów, aczkolwiek widać ,że widzą taką potrzebę. Każdy chce coś uszczknąć z tego tortu. Chiny, które są tak wrogo nastawione w stosunku do Bitcoina, same już testują własną cyfrowa walutę. W przypadku Chin ta wroga postawa do Bitcoina, tłumaczona jest jako fakt ,że chcą ograniczyć konkurencję dla swojej cyfrowej waluty. Tak czy inaczej osoby fizyczne, mogą jeszcze póki co posiadać kryptowlauty i nimi obracać.

Kluby piłkarskie też tworzą swoje krypto – tokeny kibiców, które można wymieniać na gadżety klubowe, brac udział w głosowaniach nad sprawami dotyczącymi klubu, nabywać bilety na mecze. Miedzy innymi takie kluby jak FC Barcelona, Juventus, PSG, AS Roma, AC Milan już takowe posiadają. W Polsce taki Fan token, oparty na sieci Chiliz od lipca 2021r. posiada Legia Warszawa.

Wydaje się ,że przyszłość kryptowaluty jako powszechnego środka płatniczego na świecie jest nieunikniona…

„Boisz się” kryptowalut ? Pamiętaj, że płacąc kartą płatniczą, też nie płacisz fizycznie pieniędzmi, a jest to cyfrowy przepływ rozliczeń najczęściej za pośrednictwem Visa czy Mastercard, które też są zwolennikami kryptowalut i coraz bardziej angażują się w działanie związane właśnie z nimi.

Co sądzisz na ten temat?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

1 komentarz “Kryptowaluty dla początkujących, Bitcoin, Ethereum , Dogecoin, to wcale nie jest aż tak skomplikowane”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Poprzednie
Następne

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły