Zepsuta Krew to miniserial dostępny w Polsce na Disney+. Jest to fabularyzowana opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach związanych z aferą amerykańskiego startupu Theranos i jej prezeską Elizabeth Holmes. Producenci starali się, na ile to możliwe, wiernie odzwierciedlić życie Holmes i działania Theranosa. Głównie opierając się o podcast ABC NEWS oraz o reportaż Wall Street Journal, który ujawnił oszustwo i ostatecznie doprowadził do upadku przedsiębiorstwa. Serial składa się z ośmiu odcinków i jest zamknięta historią.
W rolę Elizabeth Holmes wcieliła się Amanda Seyfried, która znana dotąd była z lekkim produkcji takich jak komedia Ted, filmy muzyczne Mamma-Mia, czy śpiewany dramat Nędznicy z 2012 roku. Holmes zwiodła Stany Zjednoczone opowieściami o swoim wielkim medycznym odkryciu: miała zapewnić wykonanie ponad 240 testów na różnego rodzaju choroby, od sepsy po raka, przy użyciu zaledwie jednej kropli krwi. Założony przez zaledwie 19-letnią Elizabeth Holmes start-up Theranos rozpoczął swoją działalność w 2003 roku i w 2015 roku był już wyceniany na 9 miliardów dolarów.
Serial od początku daje nam do zrozumienia, że ta historia źle się skończy. Został on napisany tak, aby był łatwy do zrozumienia wszystkim tym, którzy losów Theranosa i Holmes nie znają. Na początku widzimy taśmy z przesłuchania Elizabeth Holmes poprzedzające jej proces karny. Proces, który ostatecznie w serialu nie jest pokazany, gdyż zakończył się kilka tygodni po emisji serialu. Zepsuta Krew pokazuje nam zatem kim była Elizabeth Holmes.
Poznajemy ją gdy jest studentką, a jej rodzice borykają się z wielkimi problemami finansowymi i długami. Na studiach Holmes poznaje swojego przyszłego wspólnika i kochanka Ramesha Balwani (grany przez znanego z serialu Lost Naveena Andrewsa). Holmes przerywa studia na Uniwersycie Stanford by założyć swój biznes. Przedsiebiorstwo, które ma zrewolucjonizować branżę medyczną. Historia pokazuje jak Elizabeth wydaje ostatnie pieniądze na swój pomysł. Jak znajduje kolejnych inwestorów, którzy dają wiarę jej zamiarom. I do pewnego momentu jest to historia, która przedstawia ją jako sympatyczną, miłą, uczciwą i ambitną przedsiębiorczynię wierzącą w swój produkt.
To wszystko się zmienia kiedy kolejne miliony od inwestorów zostają przepalone, a laboratorium Theranosa nie jest w stanie ukończyć prototypu, który spełniałby swoją rolę. Wtedy zapada decyzja aby pierwszy raz oszukać i sfałszować wyniki by pozyskać kolejnych inwestorów. Po tym “sukcesie” kolejne oszustwa popełniane są juz z większą łatwością i bezwzględnością.
Zepsuta Krew kończy się gdy wszystko rozsypuje się jak domek z kart. Elizabeth Holmes i Ramesh Balwani zdają sobie sprawę, że będą musieli zeznawać przeciwko sobie, aby się ratować. Serial tego nie pokazuje, ale dziś juz wiadomo, że oboje zostali uznani przez ławę przysięgłych winnych. Ona czterech zarzutów, a on wszystkich dwunastu. Oboje czekają na wyrok, który może ich wskadzić za kratki nawet na 20 lat.
DropOut dostępny jest na Disney+ i jest to ciekawa produkcja, którą warto zobaczyć. Korporacyjne intrygi, oszustwa pokazane są tutaj w sposób zjadliwy dla osób, które nie mają o tych sprawach zielonego pojęcia. Aktorzy przyłożyli się do swojej pracy. Jako ciekawostkę można doradzić, aby Zepsutą Krew oglądać w wersji z napisami ponieważ Elizabeth Holmes dla potrzeb Theranosa wykształciła sobie specyficzny ton głosu. Aktora grająca jej rolę starała się i w tym zakresie odzwierciedlić Holmes jak najbardziej realistycznie. Wraz z kolejnymi odcinkami będziemy świadkami modulacji tego głosu, który jak się okazuje w tym wielkim oszustwie odegrał wielką rolę.