środa 20 listopada 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Rząd zakontraktował miliony sprzętów ochronnych. Czy ma to związek z nowelizacją kodeksu karnego?

2924 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

31 mln maseczek medycznych, 28 mln masek z filtrami Hepa, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,65 mln kombinezonów ochronnych i 1,8 mln gogli, okularów i przyłbic. W ciągu ostatnich 10 dni przeprowadziliśmy jedną z największych akcji uzupełniania kluczowego asortymentu środków ochronnych dla personelu medycznego – ogłosił Minister Michał Dworczyk. To gigantyczne zakupy, które ogłoszono dopiero po nowelizacji artykułu kodeksu karnego, który na czas epidemii zwalnia z odpowiedzialności za niedopełnienie lub przekroczenie uprawnień.

Rząd był bardzo długo krytykowany za to, że szpitale i medycy nie mają odpowiedniej ilości sprzętu chroniącego. Wydawało się, że w tym obszarze panuje bierność. Niedługo po wejściu w życie tzw. tarczy antykryzysowej ogłoszone zakupy milionów brakującego sprzętu, jak również powstanie 6 grup produkcyjnych i 100 szwalni, które będą tworzyć niezbędne akcesoria. Nie tylko maseczki są przedmiotem kontraktów, które władza właśnie podpisuje, albo niedługo sfinalizuje. Polsce potrzebne są respiratory, namioty dla straży pożarnej, a także setki tysięcy, oraz tony, zupełnie innego sprzętu.

Interes życia z ryzykiem bomby, która wybuchnie za kilka miesięcy

Przez najbliższe tygodnie Rząd będzie dokonywał niespotykanych w swojej skali i rozmachu zakupów. Może się okazać za kilka miesięcy, że część tych przetargów czy zamówień została przepłacona, sprzęt nie spełnia norm, a sami partnerzy biznesowi są powiązani rodzinnie lub prywatnie z urzędnikami, czy partią rządzącą. Jeżeli wszystko pójdzie tak jak na to wskazują dotychczasowe poczynania ministrów to może dojść do sytuacji, w której zawierane będą niegospodarne kontrakty, a w dodatku z osobami, które w normalnych okolicznościach nie miałyby prawa podpisać żadnej umowy z rządem.

Przegłosowana, niestety również dzięki posłom opozycji, bezkarność za niedopełnienie obowiązków, przekroczenie uprawnień oraz niegospodarność funkcjonariuszy publicznych sprawi jednocześnie, że jeśli szeroko rozumiana opinia publiczna będzie miała za kilka do kilkunastu miesięcy uzasadnione pretensje o jakiś kontrakt to wtedy władza wolna od odpowiedzialności będzie mogła wszystko zrzucić na kontrahenta. Jego obarczyć przymiotem nieuczciwości, a także na niego skierować prokuraturę. Z jednej strony wejście w “interes życia” z Państwem będzie bardzo lukratywne, ale z drugiej jeśli cokolwiek stanie się obciążeniem wizerunkowym dla Partii to wówczas cała aparatura państwowa uderzy w tego właśnie przedsiębiorcę. To bardzo ryzykowny czas na robienie interesów z władzą.

Bezkarność gwarantowana, przynajmniej przedstawicielom władzy

Trudno nie dostrzec tutaj korelacji z nowelizacją art. 231 kodeksu karnego oraz 296 kodeksu karnego, które mówią:

Art. 231. Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego
Dz.U.2019.0.1950 t.j. – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny
§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

oraz

Art. 296. KK Wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym
§ 1. Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 1a. Jeżeli sprawca, o którym mowa w § 1, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 lub 1a działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 lub 2 wyrządza szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 lub 3 działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 4a. Jeżeli pokrzywdzonym nie jest Skarb Państwa, ściganie przestępstwa określonego w § 1a następuje na wniosek pokrzywdzonego.
§ 5. Nie podlega karze, kto przed wszczęciem postępowania karnego dobrowolnie naprawił w całości wyrządzoną szkodę.

Są to przepisy, który pozwalają między innymi, że Centralne Biuro Antykorupcyjne, może ścigać urzędników, polityków, oraz wszelkich funkcjonariusz publicznych, za organizację przetargów ze szkodą dla Skarbu Państwa. Prokuratura na jego podstawie ściga również za wszelkie nadużycia władzy, albo niedopełnienia obowiązków.

Tarcza antykryzysowa jako pułapka, którą poparła opozycja

Tarcza Antykryzysowa przyniosła nieoczekiwaną zmianę tego przepisu. W ustawie czytamy, że nie popełnia przestępstwa z art. 231 kodeksu karnego lub art 296 kodeksu karnego, deliktu dyscyplinarnego ani czynu, o którym mowa w art. 1 ustawy odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, ten kto w okresie stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, nabywając towary lub usługi niezbędne dla zwalczania tej epidemii narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące w tym zakresie przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym, zaś bez dopuszczenia się tych naruszeń nabycie tych towarów lub usług nie mogłoby zostać zrealizowane albo byłoby istotnie zagrożone.

Z wprowadzonej zmiany w tarczy antykryzysowej wprost wynika, że znosi się odpowiedzialność karną za wszelkie przetargi, czy zakupy, które mogą się okazać dokonane na niekorzystnych dla Skarbu Państwa warunkach ekonomicznych. Funkcjonariusze publiczni, którzy na rzecz Rządu będą decydować co i od kogo kupić lub zamówić, jeśli będzie to dotyczyło zwalczania epidemii COVID-19, nie muszą się obawiać, że w przyszłości ktoś zakwestionuje sens ekonomiczny danej transakcji, czy jej uczestników.

Może dojść do sytuacji, w której przedstawiciele władzy będą zawierać umowy na produkcję lub zakup akcesoriów związanych ze zwalczaniem COVID-19 od członków własnej rodziny, czy innych osób, z którymi pozostają w relacjach. Tego rodzaju decyzje w normalnych okolicznościach podlegałyby pod weryfikację przez agentów Centralnego Biuro Antykorupcyjnego. W związku z wejściem w życie nowelizacji nikt nie będzie miał prawa w przyszłości zarzucić delikt, czy czyn zakazany w związku z takimi przetargami, czy zamówieniami publicznymi.

Problemy medyków się skończą, a przy okazji ktoś na nich sporo zarobi

Z całą pewnością można dać wiarę, że wszystkie problemy medyków i szpitali dotyczące akcesoriów umożliwiających im zwalczanie epidemii lub po prostu ratunek życia albo zdrowia chorych, lada dzień się zakończą. Zakontraktowane dziesiątki milionów sztuk sprzętu medycznego zaczną niedługo trafiać do lekarzy i ratowników. To z całą pewnością jest dobra wiadomość. Jeśli natomiast w imię tego dobra doszło do zawarcia niekorzystnych dla Skarbu Państwa kontraktów to nie będzie możliwości pociągnięcia winnych do odpowiedzialności.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł to udostępnił go na swoim facebooku, a także polub nasz fanpage na facebooku. Kliknij tutaj.

Co sądzisz na ten temat?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Dlaczego na konsumencie nie robi wrażenia groźba kary ani 5 tysięcy, ani 30 tysięcy złotych za złamanie kwarantanny?

Czy akcja #nieklammedyka to pokłosie działalności UOKiK-u przez ostatnie 10 lat?

Minister Zdrowia: w kwietniu będzie decyzja o zniesieniu stanu epidemii i wprowadzenie stanu zagrożenia epidemią.

Jak nie zarazić się Koronawirusem w trakcie wyborów prezydenckich?

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych widzi zagrożenie dla branży w pomyśle UOKiK

W czasie epidemii komornicy nie dostaną nowych spraw, tylko skarbówka będzie doić konta konsumentów

UOKiK wygrał. Lichwiarze zacierają ręce licząc przyszłe zyski z oszukanych konsumentów. Etyczne pożyczanie – zaorane!

ZUS będzie prześladować chorych na zwolnieniach lekarskich w czasie epidemii

Naczelnik ZUS: w ZUS PUE danych nie sprawdzamy. Centrala ZUS: nie przychodźcie, korzystajcie z ZUE PUE.

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Stan zagrożenia epidemią Koronawirusa przedłużony do 30 czerwca 2023. Możliwe, że PiS przeciągnie temat do końca kadencji.

PiS w ostatniej chwili przedłużył stan zagrożenia epidemią Koronawirusa do 30 czerwca 2023. Pamiętajmy, że zgodnie z podpisaną ustawą antycovidową z 2020 roku urzędnicy mają bezkarność za przestępstwa urzędnicze, czyli przekraczanie uprawnień i niegospodarność w wydatkowaniu finansów publicznych. W czasie trwania stanu zagrożenia urzędnicy mogą tez robić przetargi z wyłączeniem kontroli i nadzoru CBA. Wszystko wskazuje na to, że PiS przed końcem kadencji nie zdecyduje się znieść stanu zagrożenia. Jeśli PiS wygra wybory to można się spodziewać, że stan zagrożenia będzie przeciągany kolejne lata.

Rząd Polski ogłosił 27 kwietnia 2023 r. zmiany w rozporządzeniu dotyczącym ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Zmiany te mają wejść w życie z dniem 30 kwietnia 2023 r. i będą obowiązywać do 30 czerwca 2023 r.

Na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1–6 i 8–13 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, rząd Polski wprowadza zmiany do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego.

Pierwsza zmiana dotyczy daty – wyrazy “30 kwietnia 2023 r.” zostają zastąpione wyrazami “30 czerwca 2023 r.” w § 2, w § 5 w ust. 8 we wprowadzeniu do wyliczenia i w ust. 11–13 oraz w § 6 w ust. 1 i 3.

Druga zmiana dotyczy nakazu zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza. § 7 otrzymuje brzmienie: “Do dnia 30 czerwca 2023 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza.”

Oznacza to, że osoby przebywające w takich budynkach będą musiały nosić maseczki ochronne do 30 czerwca 2023 r. Działalność lecznicza obejmuje między innymi szpitale, kliniki, przychodnie lekarskie, apteki i laboratoria. Nakaz ten ma na celu ochronę pacjentów przed możliwym zakażeniem.

Rząd Polski podjął decyzję o przedłużeniu obowiązku noszenia maseczek ochronnych w budynkach medycznych ze względu na ciągle występującą pandemię COVID-19. Mimo wprowadzania innych działań, takich jak szczepienia i badania, wirus nadal stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego i wymaga dalszych środków ostrożności.

Oprócz nakazu noszenia maseczek ochronnych w budynkach leczniczych, rząd Polski zaleca, aby wszyscy obywatele nadal przestrzegali zasad bezpieczeństwa, takich jak częste mycie rąk, dezynfekowanie powierzchni i zachowanie dystansu społecznego.

Decyzja ta jest uzasadniona korzystnymi trendami w zakresie liczby zakażeń koronawirusem oraz postępującej kampanii szczepień. Jednakże wciąż należy pamiętać o odpowiedzialnym postępowaniu i zachowaniu zasad higieny, takich jak częste mycie rąk, dezynfekcja powierzchni czy zachowanie odpowiedniej odległości od innych osób.

Zarządzenie wprowadzające zmiany w rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, podpisane przez Prezesa Rady Ministrów M. Morawieckiego, jest istotnym krokiem w kierunku powrotu do normalności. Oczywiście, proces ten będzie stopniowy i wymagać będzie dalszej ostrożności ze strony wszystkich obywateli. Jednakże, każdy z nas ma wpływ na to, jak szybko uda nam się przezwyciężyć trudności związane z pandemią i powrócić do normalnego życia. W tym celu, należy pamiętać o przestrzeganiu zasad sanitarnych oraz o szczepieniu się przeciwko COVID-19, co jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę przed chorobą i ochronę innych osób.

12 komentarzy “Stan zagrożenia epidemią Koronawirusa przedłużony do 30 czerwca 2023. Możliwe, że PiS przeciągnie temat do końca kadencji.”

  1. Pamiętajcie, że PiSlam ma jeszcze asa w rękawie którego to SAMI wprowadzili na wypadek wyborów. Jest to ogłoszenie stanu zagrożenia bezpieczeństwa kraju niezależnie od tego co mówi konstytucja bo TK zatwierdziła te zmiany. Daje to PRAWO PiSlamowi aby odwołać wybory i to na tak długo jak utrzymają ten “stan”… jak wiemy, spadają rakiety, balony wlatują, na granicy białoruskiej atakują pograniczników… już mają powód aby wprowadzić taki stan, ograniczyć swobody, zakazać manifestacji i bezterminowo odwlec wybory.

  2. Pamiętajcie, że PiSlam ma jeszcze asa w rękawie którego to SAMI wprowadzili na wypadek wyborów. Jest to ogłoszenie stanu zagrożenia bezpieczeństwa kraju niezależnie od tego co mówi konstytucja bo TK zatwierdziła te zmiany. Daje to PRAWO PiSlamowi aby odwołać wybory i to na tak długo jak utrzymają ten “stan”… jak wiemy, spadają rakiety, balony wlatują, na granicy białoruskiej atakują pograniczników… już mają powód aby wprowadzić taki stan, ograniczyć swobody, zakazać manifestacji i bezterminowo odwlec wybory.

  3. Mają za dużo szczepionek na magazynie trzeba gdzieś to wypchnąć… I chuj wie ile mają jeszcze zamówionych

  4. WHO orzekło, że pandemia się skończyła i nie ma globalnego zagrożenia. Polska powinna się wyleczyć z PISu.

  5. Przeciągnie w nieskończoność. Ma pretekst do przesunięcia wyborów do zejścia z tego świata wielkiego “wuca”. A potem jak naziści zwalą wszystkie przekręty na niego.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły