piątek 26 kwietnia 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Poszkodowani przez Getback powinni pozwać Skarb Państwa?

2347 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Poszkodowani przez Getback obligatariusze nie mają łatwej drogi do odzyskania oszczędności swojego życia. Praktycznie na każdym kroku utrudnia się konsumentom ten proces. Na jednej z grup pokrzywdzonych w ostatnich dniach pojawiły się wpisy, w których pokrzywdzeni mają żal do Sędziego Jarosława Mądry, który prowadzi postępowanie upadłości Spółki. Teraz z pomocą wyszedł senator Krzysztof Kwiatkowski, były Prezes Najwyższej Izby Kontroli, który ocenia, że pokrzywdzeni po publikacji raportu NIK powinni pozwać Skarb Państwa.

Poszkodowani obligatariusze nie kryją żalu do Sędziego Sądu Rejonowego Jarosława Mądry, który ich zdaniem niedopełnia swoich obowiązków przy postępowaniu upadłości. Pokrzywdzeni zdecydowali się napisać skargę o treści: “Sędzia Sądu Rejonowego Jarosław Mądry działa opieszale i przewlekle prowadzi sprawę przyspieszonego postępowania układowego nr GRp 4/18. Do dnia dzisiejszego nie zwołał Zgromadzenia Wierzycieli na podstawie uchwały Rady Wierzycieli nr 24/11/2019 z 27 listopada 2019 r. SSR Jarosław Mądry bez zwłoki ustalał terminy zgromadzenia wierzycieli na wnioski GetBack S.A., natomiast zwleka ze zwołaniem zgromadzenia wierzycieli na wniosek Rady Wierzycieli, czym faworyzuje drugą stronę przez uwzględnianie wniosków tylko jednej ze stron.” licząc na to, że dalszy proces będzie się toczyć uczciwie, rzetelnie i z poszanowaniem wszystkich stron sporu. Na ten dzień nie wiadomo jak składane skargi wpłyną na decyzje, które SSR Jarosław Mądry podejmie w ramach swojej niezawisłości.

Niezależnie od powyższego senator Krzysztof Kwiatkowski po lekturze raportu Najwyższej Izby Kontroli powiedział na antenie radia TOK FM

Dobrze się stało, że już mamy ten raport w całości ogłoszony. Źle się stało, że instytucje publiczne zawiodły, nie wykonały swoich obowiązków. Jeżeli urząd Komisji Nadzoru Finansowego, który kontroluje cały rynek finansowy, ma badać prawidłowość emisji różnych instrumentów finansowych, przez pięć lat nie przeprowadził żadnej kontroli w spółce GetBack, to nie wykonywał dobrze swoich obowiązków

Kwiatkowski zwraca również uwagę, że skoro raport Najwyższej Izby Kontroli wskazuje winnych w Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Giełdzie Papierów Wartościowych, które to nie dopełniły swoich obowiązków to w takiej sytuacji możliwe są roszczenia poszkodowanych wobec KNF, gdyż kupili oni papiery legalizowane przez urząd państwowy. Czy poszkodowany obligatariusz zdecydują się na ten krok?

Nie wiadomo, będziemy jednak trzymać rękę na pulsie i informować o kolejnych krokach pokrzywdzonych w aferze Getback.

—-

Co sądzisz na ten temat?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Siewcy Hejtu. Sędzia Anna Borkowska “tam pracują złodzieje i alkoholicy” nie jest pomówieniem. Znikoma szkodliwość.

Szybka ścieżka egzekucji kar za naruszania obywatelskiej solidarności łamie prawa konsumenta

Poważne zmiany w komisji etyki związku windykatorów

UOKiK. Tomasz Chróstny ogłasza wydanie rekordowej kary bo aż 29 miliardów na Gazprom. To jego życiowe osiągnięcie.

Nowy Prezes UOKiK zaczyna od pomysłów, przez które może mieć krew nawet 3 milionów konsumentów na własnych rękach.

Influencerzy mają w czterech literach Tomasza Chróstnego i UOKiK

UOKiK wykrył, że Banki łamią prawo utrudniając dostęp klientom do wakacji kredytowych. Ogłasza surowe kary.

Antymonopolowy UOKiK zgadza się na stworzenie monopolu. Jest zgoda Chróstnego na połączenie Orlenu z PGNiG.

Biedronka nie zgadza się z decyzją UOKiK. Zapowiada walkę w sądzie o dobre imię.

Poprzednie
Następne

2142 odsłon

UOKiK wykrył, że Banki łamią prawo utrudniając dostęp klientom do wakacji kredytowych. Ogłasza surowe kary.

Państwowy Bank Pocztowy działał wbrew woli Rządu i złośliwie utrudniał swoim klientom możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Podobnej praktyki miał się dopuścić BNP Paribas Bank Polska. Urząd na ten drugi nałożył aż 2,7 miliona złotych. Wobec banku państwowego był łaskawy i nałożył skromne 230 tysięcy złotych.

– Praktyki banków powodowały niedogodności dla konsumentów, którzy musieli kilkakrotnie składać wnioski i pilnować terminów. Mogły sprawić, że konsumenci zrezygnowali z ubiegania się o zawieszenie spłaty późniejszych rat. Dlatego nałożyłem na oba banki kary finansowe w łącznej wysokości blisko 3 mln zł – powiedział o decyzji urzędu prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Decyzje UOKiK nie są prawomocne. Banki mogą się od nich odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a następnie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Cała procedura po nowelizacji sądownictwa przez Rząd Prawa i Sprawiedliwości może potrwać nawet 5 lat.

Po uprawomocnieniu się decyzji Prezesa UOKiK oba banki będą też musiały opublikować je na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Jeśli Banki skorzystają z pełnej drogi odwoławczej to za pięć lat nikt nie będzie o tych karach pamiętać, oczywiście zakładając, że Urząd nie złamał prawa wydając swoje decyzje i kolejne instancje nie uchylą lub nie zmiarkują kar Chróstnego.

Od początku obowiązywania przepisów o wakacjach kredytowych UOKiK monitoruje, jak banki o nich informują i je realizują. Konsumenci skarżyli się m.in. na to, że banki uniemożliwiają im wnioskowanie o wakacje kredytowe na jednym formularzu na wszystkie przewidziane prawem 8 okresów.

Po wezwaniach prezesa UOKiK większość banków wycofała się z takich praktyk. Tym, które tego nie zrobiły, prezes Urzędu postawił zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły