wtorek 19 marca 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Czy Policji wolno bezkarnie znieważać inne osoby? Czy Zarząd Główny NSZZ Policjantów nazywa dziennikarza “debilem”?

229.4K odsłon
29K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Nie gasną kontrowersje po interwencji Policjantów w Koninie. Rezultatem podjęcia czynności służbowych była śmierć 21-letniego mężczyzny. Emocje i nerwy związane z tym zdarzeniem dają się zauważyć zarówno wśród obywateli, jak i w samej Policji. Jak poinformował nas jeden z czytelników – negatywnych emocji doświadczył również Zarząd Główny NSZZ Policjantów, który na swoim oficjalnym profilu facebook nie kryje oburzenia na dziennikarzy, którzy dociekają prawdy i faktów związanych z decyzjami, którego tamtego dnia podjęli policjanci.

Związek Policjantów podtrzymuje swoje stanowisko, w którym otacza wsparciem merytorycznym i formalnym Policjantów uczestniczących w tym wydarzeniu. Policja przy wielu okazjach prosiła o powściągliwość w wydawaniu opinii i komentarzy oraz by poczekać na wyniki śledztwa prokuratury. Ta z kolei w dalszym ciagu prowadzi postępowanie w sprawie, a nie przeciwko konkretnym osobom. Apelująca o powściągliwość Policja stosuje jednak podwójne standardy moralne, w których to można odnieść wrażenie, że policjanci są zwolnieni z odpowiedzialności za znieważanie innych osób. Trzeba pamiętać, że zniewaga jest przestępstwem opisanym w artykule 216 kodeksu karnego i ścigana jest z prywatnego aktu oskarżenia, w którym to pokrzywdzony zniewagą może wnieść do Sądu Karnego.

Policja bardzo surowo podchodzi do kwestii jakichkolwiek zniewag swoich oficerów. W internecie można znaleźć wiele filmów z nagrywanych przez obywateli interwencji policji, w których użycie określeń znieważających wobec policjantów kończy się zatrzymaniem obywatela. Bardzo często są mu potem stawiane zarzuty zniewagi funkcjonariusza publicznego, gdyż Policja od wielu lat stosuje politykę całkowitej bezwzględności wobec zniewagi munduru.

To bardzo słuszna idea, ponieważ funkcjonariusz policji musi mieć możliwość swobodnego przeprowadzenia interwencji. Problem dotyka jednak moralnego i etycznego podejścia do przestrzegania zasad, których Policja wymaga od obywateli, a sama niechętnie ich przestrzega. Wobec obywateli obowiązuje bezwzględny brak tolerancji na wszelkie przejawy agresji, nawet słownej zniewagi. Natomiast gdy rzecz ma miejsce w drugą stronę, czyli gdy Policja znieważa to zasady bezwzględnego braku tolerancji są już relatywizowane. Przykładem takiego niemoralnego postępowania jest oficjalne stanowisku Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, czyli największego związku zawodowego policjantów w sprawie dziennikarza telewizji publicznej, który zadawał niewygodne dla Policji pytania.

Czy działania Zarządu Głównego NSZZ Policjantów mogą wskazywać, że Policjantom wolno bezkarnie znieważać, czyli w zasadzie popełniać przestępstwo opisane w art 216 kodeksu karnego?

Do takich wniosków można dojść po publicznie wyrażonym stanowisku tego związku, w którym powołuje się on na wpis portalu “Mundurowi Dziękują Rządowi”. Cytowany przez Zarząd Główny NSZZ Policjantów portal nazywa dziennikarza TVP debilem. Określenie stanowi zniewagę i narusza dobra osobiste osoby wobec której zniewaga została użyta. Zaznaczyć trzeba, że jest to cytat za portalem, a nie wniosek związku zawodowego policjantów, ale to właśnie ten związek sam wybrał tak znieważający cytat w swojej oficjalnej publikacji. Z całą pewnością gdyby cywil nazwał Policjanta taką zniewagą to z wielkim prawdopodobieństwem zostałby zatrzymany, a następnie skierowano by akt oskarżenia wobec osoby, która tak znieważyła Policjanta. Policjanci, których reprezentuję ów związek zawodowy nie mają skrupułów by z kolei tak znieważać dziennikarza telewizji publicznej.

Mamy zatem do czynienia z sytuacją, w której Policjanci nawołując do zaniechaniu hejtu w internecie popełniają przestępstwo zniewagi przywołując cytat nazywający dziennikarza TVP “debilem”. Takie działanie może już być hejtem. Policja, która apeluje by zaniechać hejtu traci moralne prawo do takich nawoływań, jeśli sama wymusza brak hejtu hejtem. Poniżej prezentujemy całe stanowisko Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, które opublikowane zostało na portalu facebook tego związku. Przysłał je nam czytelnik, aczkolwiek gdy dzisiaj próbowaliśmy dotrzeć do tego wpisu to już go nie odnaleźliśmy. Być może Zarząd Główny NSZZ Policjantów zorientował się o popełnionej zniewadze i usunął dowód jej istnienia ze swojego profilu.

“Z różnych redakcji mieliśmy debili ale z lokalnej telewizji publicznej jeszcze nie. To teraz już mamy” – pisze portal Mundurowi Dziękują Rządowi.
Kierownictwo telewizji polskiej musi zastanowić się kto u nich pracuje i zadaje tak idiotyczne pytania szkalujące dobre imię ludzi służących w Polskiej Policji !
Stwierdzenie pseudo dziennikarza, że “policjanci strzelają do ludzi” świadczy o tym, że utracił on poczucie rzeczywistości i przyzwoitości, czym przyczynia się do hejtu wobec policjantów i nawołuje do niepokojów. Wystąpimy do prezesa TVP o wyciągnięcie konsekwencji wobec “dziennikarza” Łukasza Maciejewskiego.

Mimo wszystko nie można hejtu zwalczać hejtem, bo po prostu traci się do tego moralne prawo. Trudno oczekiwać potem zaufania do formacji, które sama hejtuje, ale jednocześnie głosi dumne hasła: “stop mowie nienawiści” skoro sama tej mowy używa w komunikatach publicznych do społeczeństwa. Jak wspomnieliśmy wpis znikł już z internetu, a zamiast niego pojawiło się wyważone stanowisko, które pozbawione jest już zniewagi wobec dziennikarza.

Reputacja Policji najbardziej jest zagrożona przez złych funkcjonariuszy, a nie przez internautów w stanie wielkiego wzburzenia emocjonalnego

Niestety dobre imię ciężko służących oficerów jest brukane złymi występkami ich kolegów z pracy. Tych “afer” niestety jest bardzo dużo. Wystarczy przypomnieć zdarzenia, którymi media żyły przez ostatnie 12 miesięcy przed wybuchem epidemii. W tym świetle powinno zachować się nadzwyczajną wrażliwość w budowaniu pozytywnego wizerunku. To nie hejt – to fakty. Każdy z poniższych przypadków można wyguglować:

  • Igor Stachowiak w toalecie.
  • Staruszka bita w sklepie za ogórki.
  • Łapówkarze z Gliwic.
  • Gwałty przez policjantów
  • Pijaństwo komendantów w Toruniu, Witnicy oraz we Wrocławiu.
  • Seksafera na Podkarpaciu.
  • Policjanci znieważający dziennikarza TVP od debili.
  • Nagrywanie przez policjantów z Włocławka półnagiej kobiety.
  • Wyłączanie przez policjantów z Łodzi kamer i kłamanie co do przebiegu interwencji.
  • Policjant z ruchu drogowego w Jaworznie podejrzany o wielokrotne zgwałcenie 6-letniej koleżanki własnej córki.
  • Policjant z prewencji w Lublinie podejrzany o gwałt na kobiecie.
  • Policjant z Włocławka rozsyłający zdjęcia swoich genitaliów.
  • Komendant w Barczewie odwołany po symulacji ataku terrorystycznego.
  • Bicie przesłuchiwanego przez policjantów w Olsztynie.
  • Śmiertelny wypadek spowodowany przez policjanta z Olsztyna który najechał radiowozem na tylne koło motocykla ściganego mężczyzny.
  • Policjanci z Nowego Czarnowa bili i podduszali aresztanta.
  • Komendant w Wołowie odwołany po zarzutach podwładnych za naruszanie godności osobistej policjantek i mobbing.
  • Poznańscy policjanci podejrzani o handel danymi ofiar wypadków.
  • Policjant z suskiego komisariatu miał dwa samochody z jedną tablicą rejestracyjną.
  • Seksualne nadużycie wobec aresztantki przez policjanta z Brodnicy.
  • Policjant publikujący drastyczne zdjęcia z interwencji na Instagramie.
  • Śmierć nastolatka na poznańskiej komendzie.
  • Śmierć 38-latka na komendzie we Włocławku.

Krytyka działalności funkcjonariuszy może być ostra, ale ma swoje granice

Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku sygnatura akt II DSI 28/19 uznał, że każdy powinien dążyć do tego, by nawet w sytuacjach kolizyjnych, gdy działa się pod wpływem emocji, dobór słów był zawsze bardzo staranny i jeśli to możliwe, nacechowany pewną elegancją. Wolność i swoboda wypowiedzi nie jest absolutna. Dlatego krytyka może być ostra, ale nie może zawierać gróźb karalnych, znieważeń, czy pomówień. Przypomnieć należy słowa z wyroku sędzi Aliny Dryl z Sądu Rejonowego w Białymstoku. Orzekała w sprawie gróźb karalnych, jaki poseł Krzysztof Truskolaski otrzymał od jego z internautów:

„Krytyka działalności ma pewne granice” – tłumaczyła w uzasadnieniu wyroku – “Może być dobitna, ostra, ale tylko wtedy, kiedy jest rzeczowa, podjęta w celu ochrony społecznie uzasadnionego interesu. Prawo do krytyki nie może być niewykorzystywane w taki sposób, żeby naruszało dobre imię i cześć krytykowanego. Nie sposób mówić o ochronie prawa do krytyki, gdy proporcje nie zostały zachowane, a krytyka przybiera formę bezpodstawnej agresji, niszcząc standardy w debacie publicznej”.

Dotyczy to zarówno obywatela, jak i policjanta. Jak natomiast zachować się, gdy w czasie epidemii policjant wykonuje wobec nas interwencję? Przeczytajcie nasz poradnik, który znajdziecie tutaj – wystarczy kliknąć.

Czy zatrzymanie 22-latki przez policjantów z Olsztyna była etyczne i zgodne z zasadami współżycia społecznego? Przeczytaj nasz reportaż. W artykule oświadczenie policji z Olsztyna, oświadczenie rzecznika KGP oraz samej zainteresowanej. W treści tekstu jest też film z przebiegu tej interwencji. Przeczytaj klikając tutaj.

Jeżeli spodobał Ci się nasz artykuł to udostępnił go na swoim facebooku, a także polub nasz fanpage na facebooku. Kliknij tutaj.

Co sądzisz na ten temat?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

4 komentarzy “Czy Policji wolno bezkarnie znieważać inne osoby? Czy Zarząd Główny NSZZ Policjantów nazywa dziennikarza “debilem”?”

  1. Oj tam oj tam, Kaczyński wyzywa w Sejmie od Kanali i zdradzieckich mord, to i policja se wyzywa od debili, wiadomo ze bezkarnie, bo nie wskazali nikogo personalnie…

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Policjant zastrzelił Tomasza N. podczas rodzinnej awantury, z zarzutami. Zastrzelony miał napaść na policjantkę.

Policja oszukuje i przeprowadza blokady firm pozorując przestępstwo zagrożenia epidemiologicznego?

Widłami w policjanta. Użyto paralizatora (video)

Policjantom grożą pozwy prywatne. Policja nęka przedsiębiorcę z Wrocławia. Pozorując zagrożenie epidemiologiczne powodują straty finansowe i szkodę na wizerunku.

Sędzia Agnieszka Łężna: emerytowani żołnierze to tchórze!

Wyłudzali pieniądze na fikcyjny wynajem apartamentów. On został aresztowany na trzy miesiące, ona ma zarzuty znieważenie i naruszenia nietykalności policjantów.

Wracali z urlopu do domu. Zapomnieli zabrać dziadka z jednego z MOP-ów. Pomogła policja przez social media.

Policja zaczyna myśleć o protestach ulicznych lub o strajku w postaci pójścia na fałszywe L4. Chcą podwyżek.

Policjanci przerażeni widmem odszkodowań, które mogą być zmuszeni wyrokami sądowymi wypłacić za bezprawne i nielegalnie wystawiane mandaty i wnioski do sanepidu. Z prywatnych majątków.

Poprzednie
Następne

22.2K odsłon

Udawał trzy lata adwokata. Trzy lata robił idiotów z Sędziów – żaden się nie połapał

Sędzią, szczególnie w czasach neosędziów, może zostać każdy, nawet największy osiedlowy głupek. Głupkiem może tez być Sędzia, którego kandydaturę Prezydentowi przedstawiła jeszcze KRS, a nie obecna neo-KRS. Wystarczy, że Sędzia jest leniwy i bezmyślnie stosuje zasadę zaufania publicznego. Pewien przeciętny, niezbyt rozgarnięty, inny głupek, podszywał się trzy lata w sądach za adwokata, a żaden zrobiony w ciula Sędzia nie wpadł na pomysł, aby sprawdzić czy podający się za prawnika człowiek w rzeczywistości nim jest. Ta historia pokazuje dobitnie jak bezmyślnie postępują sędziowie.

Jastrzębscy policjanci odnaleźli i zatrzymali mężczyznę, który przez trzy lata oszukiwał firmy i osoby prywatne, podając się za adwokata. Ten sprytny oszust, 50-letni jastrzębianin, nie tylko przedstawiał się jako prawnik, ale również zdobył dostęp do egzaminu adwokackiego na podstawie podrobionego dyplomu Szkoły Wyższej. W ten sposób mógł prowadzić sprawy z zakresu prawa karnego, cywilnego, gospodarczego i nieletnich.

Zatrzymany mężczyzna oferował porady prawne oraz możliwość reprezentowania klientów przed organami ścigania, sądami powszechnymi i innymi organami państwowymi. “Jego działania były planowane i celowe, wykorzystywał zaufanie swoich klientów, wprowadzając ich w błąd” – powiedział jeden z policjantów zaangażowanych w śledztwo.

Śledczy ustalili, że mężczyzna był w pełni świadomy braku wymaganych uprawnień adwokackich, a mimo to oferował płatne usługi prawne. W 2016 roku przedstawił notariuszowi podrobiony dyplom, oszukując go co do autentyczności dokumentu i uzyskując uwierzytelnienie jego oryginalności.

W 2017 i 2018 roku, fałszywy adwokat usiłował wprowadzić w błąd członków Okręgowej Izby Adwokackiej, przedstawiając poświadczenie notarialne podrobionego wcześniej dyplomu, by zdobyć dostęp do egzaminu adwokackiego. Pomimo tego, nie udało mu się zdać egzaminu. Jednak w 2019 roku, korzystając z podrobionych dokumentów, zdobył wpis na listę adwokatów prowadzoną przez Izbę Adwokacką.

Oszust miał pełne pole do działania, “występował przed sądem, jako pełnomocnik, podając się za adwokata. Prowadził sprawy karne, cywilne, majątkowe, gospodarcze, materialne, jak i spraw wobec osób nieletnich.” – wyjaśnił śledczy.

Wreszcie, 23 maja 2023 roku, mężczyzna został zatrzymany przez jastrzębską policję. Zostały mu postawione łącznie cztery zarzuty, w tym podanie się za adwokata, korzystanie z podrobionych dokumentów, oszustwo i nielegalne oferowanie usług prawnych. Został objęty policyjnym dozorem, nałożono na niego poręczenie majątkowe, a także zakaz opuszczania kraju.

Ta historia to przestroga dla nas wszystkich, pokazując jak ważne jest sprawdzenie uprawnień i wiarygodności osób, które oferują usługi profesjonalne. Oszustwo na taką skalę, w jednym z najbardziej poważanych zawodów, podważa zaufanie publiczne i naraża niewinnych na ryzyko.

6 komentarzy “Udawał trzy lata adwokata. Trzy lata robił idiotów z Sędziów – żaden się nie połapał”

  1. Gosc po zawodowce zdal egzamin adwokacki… Nie to “nasz” wyksztalcony prezydent ktory nie zdal tego egzaminu 🤪🤣🤣🤣

  2. Równie idiotycznego artykułu nie przeczytałem od wielu miesięcy. Mowa jest o nieogarniętych sędziach ale prawdziwym nieogarem jest autor artykułu. Jak sędzia miał sprawdzić “adwokata”, skoro został wpisany na listę przez ORA? Sprawdzał i był na liście. Poducz się trochę a potem zabieraj za pisanie. Jeżeli kogoś “adwokat” oszukał to ORA a nie żadnego sędziego.

    1. CzasFinansów.pl

      Robert Kulesza nie jest mile widziane w Naczelnych Radach Adwokackich aby adwokat skarzyl sie na adwokata. Tala niepisana zasada ze sie nie ruszaja wzajemnie

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły